USS UTAH  BB-31 / AG-16​

​Utah Crew Killed in Action


Arbuckle, William D.         Seaman 2nd Class

Barta, Joseph                    Fireman 3rd Class

Bielka, Rudolph, P.            Lt. Commander

Bigham, Virgil C.               Seaman 1st Class

Black, John E.                   LTJG

Blackburn, John T.            Fireman 1st Class

Brown, Pallas F.                Seaman 2nd Class

Brunner, William F.            Fireman 1st Class

Burgairn, Feliciano T.        Officer's Cook 2nd Class

Chestnutt Jr., George V.    Seaman 2nd Class

Clippard, Lloyd D.              Seaman 2nd Class

Conner, Joseph U.            Fireman 1st Class

Crain, John R.                    Fireman 1st Class

Crossett, David L.              Seaman 1st Class

Davis, Billy R.                     Fireman 2nd Class

Dennis, Leroy                     Seaman 2nd Class

Dieckhoff, Dennis R.         Signalman 1st Class

Dosser, William H.             Seaman 2nd Class

Eidsvig, Vernon J.              Seaman 1st Class

Gandre, Melvyn A.            Quartermaster 1st Class

Gift, Kenneth M.                Boatswain Mate 2nd Class

Gregoire, Charles N.         Seaman 2nd Class

Harveson, Herold A.          LTJG

Hill, Clifford D.                   Seaman 2nd Class

Houde, Emery                   Baker 2nd Class

Jackson, David W.            Ensign

Jones, Leroy H.                Seaman 1st Class

Juedes, William A.            Ship's Cook 2nd Class

Kaefin, John L.                  Yeoman 3rd Class

Kampmeyer, Eric T.          Gunner's Mate 3rd Class

Karabon, Joseph N.          Fireman 1st Class

Kent, William H.                 Seaman 1st Class

LaRue, George W.             Gunner's Mate 3rd Class

Little III, John G.                LTJG

Lynch, Kenneth L.             Seaman 2nd Class

Marshall Jr., William E.      Seaman 2nd Class

Martinez, Rudolph M.       Electrician's Mate 3rd Class

Michael, Charles O.           Lt. Commander

Miller, Marvin E.                 Seaman 2nd Class
Norman, Donald C.            Seaman 2nd Class

Norman, Orris N.                Fireman 2nd Class
Odgaard, Edwin N.            Electrician's Mate 2nd Class
Parker, Elmer A.                 Commissary Steward KP
Perry, Forrest H.                 Ship's Cook 3rd Class
PhilIips, James W.              Seaman 1st Class
Ponder, Walter H.               Machinist Mate 1st Class
Reed, Frank E.                   Shipfitter 3rd Class
Scott, Ralph E.                   Seaman 1st Class
Shouse, Henson T.             Fireman 1st Class
Smith, George R.               Mess Attendant 1st Class
Smith, Robert D.                Seaman 1st Class
Sousley, Joseph B.           Seaman 2nd Class
Strinz, Gerald, V.               Fireman 3rd Class
Tomich, Peter                    Chief Watertender
Ulrich, Elmer H.                 Fireman 3rd Class
Villa, Michael W.                Fireman 3rd Class
Wetrich, Verand O.            Firecontrolman 1st Class
White, Glenn A.                 Fireman 1st Class